بنیاد علوی

بنیاد علوی

آشنایی با بنیاد علوی

آیا با بنیاد علوی آشنایی دارید؟ آیا می‌دانستید بنیاد علوی یک مؤسسه ی غیر دولتی است؟ بله، بنیاد علوی یک مؤسسه ی غیر دولتی می‌باشد. این بنیاد تحت نظاره ی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی است. در سال 1366 بود که بنیاد علوی در اداره ی ثبت مؤسسه ها و شرکت های غیر تجاری به مرحله ی ثبت رسید. آنچه که لیولند در این متن می‌خواهد بدان بپردازد زمینه ی فعالیت بنیاد علوی، غایت گوناگون بنیاد علوی و همچنین زمینه ی فعالیت آن پس از گذر از دوره ی انقلاب است. لطفاً ما را در این مقاله همراهی کنید. همچنین لازم به ذکر است برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

بنیاد علوی در کجا واقع شده است؟

بنیاد علوی نهادی است غیر دولتی (غیر انتفاعی) در ایالت متحده. این نهاد در سال 1351 بود که با نام بنیاد پهلوی تأسیس گردید. پس از آن در سال 1359 با نام بنیاد مستضعفان شناخته شد، ولیکن در سال 1371 برای آخرین بار نام بنیاد علوی برای آن اتخاذ گردید.

ساختمان بنیاد علوی در ایالت متحده

در شهر نیویورک، در محله ای به نام محله ی منتهن، خیابان پنجم، برج 650، جایگاه بنیاد علوی است. آیا می‌دانستید بنیاد علوی یکی از آسمان خراش های شهر نیویورک است؟ 60 درصد از این آسمان خراش به بنیاد علوی تعلق دارد و 40 درصد آن متعلق به مؤسسه ی آسا می‌باشد، مؤسسه ی آسا یک مؤسسه ی وابسته به بانک ملّی ایران است.

هدف بنیاد علوی و زمینه ی فعالیت آن

در یک نگاه کلّی بنیاد علوی غایت خود را در این مسیر ترویج و تبلیغ فرهنگ اسلامی، زبان پارسی، ادبیات پارسی، تمدن پارسی به طریق کمک های مالی به اشخاص نیازمند به صورت برنامه های مذهبی، آموزشی و فرهنگی بیان نموده است. بنیاد علوی پس از گذر از دوره ی انقلاب، در زمینه های درمان و بهداشت، کارهای مربوط به پشتیبانی و حمایت، پُر کاری  با همکاری دستگاه های اجرایی در منطقه های محروم و غیر پیشرفته فعالیت می‌کند و خدمات ارائه می‌دهد. یکی از کارهای بسیار مهم که توسط بنیاد علوی رقم می‌خورد کمک به خانواده هایی است که صاحب فرزند سه قلو یا بیشتر شده اند. به عبارتی بنیاد علوی به این خانواده ها به مدّت 2 سال پوشاک و شیر خشک اعطاء می‌نماید. علاوه بر آن بنیاد علوی به منظور کمک بیشتر به چنین خانواده هایی کمک مالی نموده و در تهیه و خرید مسکن به آنها کمک می‌کند. بنیاد علوی این کار را تحت عنوان ((رسیدگی به امور خانواده های پر نوزاد)) انجام می‌دهد. تمامی مادران که نمی‌توانند به تغذیه ی خود رسیدگی کنند، بنیاد علوی به مادران باردار و شیردهی که از توانایی مالی برخوردار نیستند، کمک می‌نماید و به آنها یک سبد، تحت عنوان سبد کالا اعطاء می‌کند. این طرح از جانب وزارت بهداشت و بنیاد علوی مورد تأیید قرار گرفته است. علاوه بر آن بنیاد علوی برای خانواده هایی که دارای فرزند، با معلولیت جسمی هستند مسکن تهیه نموده و در اختیارشان قرار می‌دهد. در سال 1392 بود که تصمیم گرفته شد یکی از محروم ترین مناطق ایران مشخص گردد. آن منطقه ی انتخاب شده قلعه گنج بود. بنیاد علوی به این منطقه کمک بسیار نمود. می‌توان گفت نسبت به قبل بسیاری از محرومیت های این منطقه رفع شده و از بین رفت.

برنامه اعلام شده از سوی بنیاد علوی

 

بنیاد علوی

سابقه ی بنیاد علوی

برای نخستین بار بود که در سال 2008 میلادی دادستانی کشور آمریکا چنین بیان داشت:
بنیاد علوی غیر قانونی بودن مبادلات تجاری با کشور جمهوری اسلامی ایران را نقض نموده است و مرتکب جرم پولشویی گردیده است. پس از آن در سال 2009 میلادی جناب آقای فرشید جاهدی توسط پلیس آمریکا تحت عنوان یک پرونده ی مالی که در ارتباط با بانک ملّی ایران بود دستگیر شد.  این فرد تمایل داشته اسناد و مدارک موجود در راستای اثبات اتهام را از بین ببرد. اتهام وارده به این فرد، وجوه اخذ شده از ساختمان های متعلق به خود و دادن آن به بانک ملّی ایران بود. در واقع بانک ملّی ایران به دلیل حمایت و پشتیبانی از برنامه اتمی چندین سال می‌شود که توسط کشور آمریکا تحریم شده است. پس از آن بود که دادستان فدرال نیویورک درخواستی در راستای توقیف تمام اموال بنیاد علوی را داد. در سال 2017 برابر با سال 1396 شمسی بود که یک وکیل آمریکایی با نام جون اچ کیم چنین بیان داشت:
هیئت منصفه در ارتباط با برج منتهن که به بنیاد علوی تعلق دارد، به ضرر دولت ایران تمام گردیده است. بنابراین تمامی ساختمان های متعلق بدین بنیاد در شهرهای گوناگون آمریکا به نفع دولت آمریکا مصادره خواهد شد.

اموال بنیاد علوی

  • حساب های بانکی معادل 500 میلیون دلار.
  • یک آسمان خراش، که دارای 36 طبقه است.
  • 4 مسجد شیعه در شهر نیویورک، شهر مریلند، شهر کالیفرنیا، شهر هیوستون.
  • نهادهای اسلامی در برخی از شهرها هم مانند؛ شهر مریلند، شهر کالیفرنیا، شهر تگزاس، شهر ویرجینیا.

سخن پایانی

شما به چه نتیجه ای دست یافته اید؟ بله، درست است در پایان بنیاد علوی بعد از جنگی 9 ساله میان دولت ایران و دولت آمریکا به نفع دولت آمریکا مصادره گردید. علاوه بر پولشویی بدین بنیاد اتهاماتی هم مانند کارهای تروریستی نیز نسبت داده اند و متأسفانه دولت ایران نتوانست کاری را از پیش برد. لازم به ذکر است برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با لیولند تماس گرفته و پاسخ تمامی پرسش های خود را دریاقت کنید.

لیولند

درخواست مشاوره

جواب تمامی سوالات خود را در سریعترین زمان ممکن از کارشناسان لیولند دریافت کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا