نقل و انتقال برند

نقل و انتقال برند

نقل و انتقال برند چگونه است؟

به طور کلی منظور از نقل و انتقال برند همان نقل و انتقال برند تجاری است که عموما به یکی از دوحالت قهری و غیر ارادی و یا اختیاری و قرار دادی رخ می‌دهد. اما هر کدام دارای شرایط و مراحل خاص خود می‌باشد که نیاز به دانش و آگاهی کافی دارد. در همین راستا لیولند سعی دارد تا در این مقاله شما عزیزان را را با نقل و انتقال برند، مدارک و شروط مورد نیاز در راستای نقل و انتقال برند، به صورت کامل آشنا سازد.

نقل و انتقال برند به صورت قهری

انتقال برند به صورت قهری، که به آن انتقال اجباری نیز گفته می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که مالک اصلی برند از دنیا رفته باشد. از این جهت نقل و انتقال برند به خواسته ی خود فرد نخواهد بود و کاملاً غیر ارادی است.

نقل و انتقال برند به صورت اختیاری

انتقال برند (brand) به صورت اختیاری، با تنسیق یک قرارداد یا صلح نامه به اراده ی خود فرد رخ می‌دهد. از این جهت نقل و انتقال برند به خواسته ی فرد و با رضایت او صورت می‌پذیرد.

نکته مهم : انتقال مالکیت علامتی که ثبت شده است لازم است در مرجع ثبت به مرحله ی ثبت رسد. چنانچه این عمل صورت نگیرد و انتقال شکل گرفته در مرجع ثبت به مرحله ی ثبت نرسد، مرجع ثبت تنها آن شخصی را مالک تلقی می‌کند که علامت تجاری به نام او ثبت شده است.

نقل و انتقال برند

شرایط مورد نیاز نقل و انتقال برند

اوّلین مرحله در راستای نقل و انتقال برند تجاری، آن است که برند مورد نظر در مرجع ثبت به مرحله ی ثبت رسیده باشد
مدّت زمان تأییدیه ثبت پایان نیافته باشد
هنگام مراجعه به دفتر اسناد رسمی نامه ای ضمن تعیین شدن و پرسش شرایط به اداره ثبت محل مورد نظر اخذ شود

مراحل نقل و انتقال برند

مدارک مورد نیاز در راستای نقل و انتقال برند

آگهی رسمی ثبت برند و گواهی نامه ثبت برند

مدارک شناسایی مالک قدیم شامل؛ شناسنامه، کارت ملّی

مدارک شناسایی مالک جدید شامل؛ شناسنامه، کارت ملّی

اسناد و مدارک لازم در راستای فعالیت برای مالک جدید برند

شماره های مورد نیاز، اعم از؛ شماره ی ثبت برند و …

صلح نامه ای که در دفتر اسناد رسمی تنسیق شده است

تهیه ی رونوشت برابر گواهی انحصار وراثت در نقل و انتقال قهری

ارائه مدارک لازم در صورت وجود نماینده قانونی

نقل و انتقال برند

هزینه نقل و انتقال برند

متقاضیان برای نقل و انتقال برند با مراجعه به دفتر اسناد رسمی و روزنامه رسمی و انجام مراحل آن باید هزینه های مربوطه را پرداخت نمایند. لازم به ذکر است که این هزیه متناسب با نوع برند و همچنین توافقی می‌باشد.

لازم به ذکر است که یکی از دغدغه های اصلی نقل و انتقال برند مالیات تعلق گرفته به آن می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با لیولند تماس حاصل فرمایید

نکات مهم ارائه درخواست کتبی برای نقل و انتقال برند

قوانین نقل و انتقال در ثبت اختراعات

با توجه به ماده 140 آیین نامه اجرایی ثبت اختراعات, اگر انتقال راجع به قسمتی از کالاها یا خدمات موضوع علامت ثبت شده باشد، خروج آن از مالکیت مالک اوّلیه علامت، به صورت مشخص در پی علامت ثبت شده در دفتر ثبت علامت تجاری، ثبت و چنانچه با انتقال مزبور طبقه، یا طبقاتی کلاً از حیطه علامت ثبت شده خارج گردد، در این صورت به آن منطقه یا طبقات شماره یا شماره های فرعی از شماره (1) به تعداد طبقات مزبور تعلق می‌گیرد و هر گاه انتقال صرفاً مربوط به کالاها یا خدمات، بدون انتقال کلی طبقه مربوط واقع شده باشد، بدواً به طریق فوق شماره گذاری شده و پس از آن شماره فرعی از شماره فرعی طبقه مرتبط محسوب و به همین طریق به دنبال علامت ثبت شده درج می‌گردد.

تبصره یک

هر گاه انتقالات موضوع این ماده در دفتر متمم منعکس گردد، می‌بایست به شماره ثبت اصلی علامت ثبت شده و صفحه و دفتر مربوط اشاره شود

تبصره دو

در صورت انتقال جزئی کالاها و خدمات موضوع علامت، مدّت اعتبار بخش منتقل شده نمی‌تواند بیشتر از مدّت اعتبار باقی مانده علامت ثبت شده در گواهی نامه ثبت آن باشد

تبصره سه

در صورت انتقال جزئی کالاها و خدمات موضوع علامت، منتقل الیه می‌تواند درخواست صدور گواهینامه علامت برای مدّت باقی مانده از دوره اعتبار علامت ثبت شده را نماید

تبصره چهار

چنانچه علامت ثبت شده در موعد مقرر تمدید نگردد، مانع از تمدید علامت برای آن دسته از کالاها و خدماتی که قبل از مؤعد تمدید جزئاً منتقل شده‌اند، نخواهد بود.

تبصره چنج

نقل و انتقالات جزئی کالاها و خدمات موضوع علامت باید در ظهر آخرین گواهینامه معتبر علامت نیز منعکس گردد

سخن پایانی

لیولند در این مقاله سعی کرد شما عزیزان را با نقل و انتقال برند، انواع آن، شروط مورد نیاز در راستای نقل و انتقال برند و در آخر اسناد و مدارک مورد نیاز در راستای نقل و انتقال برند آشنا سازد. شما می‌توانید به هنگام وجود شرایط سخت در هر یک از مراحل از افراد متخصص در این زمینه کمک دریافت نمایید.

لیولند

مشاوره نقل و انتقال برند

جواب تمامی سوالات خود در مورد چگونگی نقل و انتقال برند خود را در سریعترین زمان ممکن از کارشناسان لیولند دریافت کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا