ثبت اختراع

ثبت اختراع

چگونگی ثبت اختراع

با توجه به ماده یک قانون ثبت اختراعات, اختراع نتیجه فکر افراد یا فرد است که برای اوّلین بار فرآیند یا فرآورده ای خاص را ارائه می‌کند و مشکلی را در یک حرفه، فن، فناوری، صنعت و مانند آنها حل می‌نماید. در این مقاله لیولند سعی بر توضیح و تشریح ثبت اختراع, نحوه ثبت و همچنین مراحل و شرایط آن را دارد, بنابراین با ما همراه باشید.

شرایط ثبت اختراع

نوین بودن اختراع

مقصود ما از نوین بودن اختراع بر آن است که، مخترع در راستای اختراع خود که بر آن مدعی شده است، جدید باشد.هدف ما از نوین بودن اختراع تنها در ایران نیست، هدف در سطح بین المللی است.

قدم به سوی آوردن روشی نو

اختراعی که از شخص مخترع صورت گرفته است باید به گونه ای باشد که، شیوه ی ساخت و تدوین آن برای دیگران ساده و بارز نباشد. در نهایت مخترع باید قدم به سوی روشی نو برداشته باشد.

بهره گیری صنعتی

یکی دیگر از مباحثی که در اختراع دخیل می‌باشد، بهره گیری صنعتی است. حال می‌تواند به گونه ای باشد که در صنعت قابل استفاده باشد و یا آمادگی استفاده در صنعت را داشته باشد.

موضوع اختراع

موضوع بحث اختراع باید به گونه ای باشد که بتواند از طریق کشور مورد پوشش قرار گیرد. با توجه به ماده 4 قانون ثبت اختراعات بند های زیر از حیطه حمایت از اختراع خارج هستند که عبارتند از:

کشفیات، نظریه های علمی، آثار هنری و روش های ریاضی
قواعد و طرح ها یا روش های انجام کار تجاری و سایر فعالیت های ذهنی و اجتماعی
روش های تشخیص و معالجه بیماری های حیوان یا انسان
منبع ژنتیک و اجزاء ژنتیک تشکیل دهنده آنها و همچنین فرآیندهای بیولوژیک تولید آنها
آنچه قبلاً در صنایع و فنون پیش بینی شده باشد
اختراع هایی که بهره برداری از آن ها بر خلاف قوانین شرعی و یا نظم عمومی و اخلاق حسنه باشد

نکات مهم :

1 – صنعت یا فن قبلی عبارت است از هر چیزی که در نقطه ای از جهان از طریق انتشار کتبی یا شفاهی یا از طریق استفاده عملی و یا هر طریق دیگر، قبل از تقاضا و یا در موارد حق تقدم ناشی از اظهارنامه ثبت اختراع، افشاء شده باشد

2 – در صورتی که علنی اختراع ظرف مدّت شش ماه قبل از تاریخ تقاضا یا در موارد مقتضی قبل از تاریخ حق تقدم اختراع صورت گرفته باشد، مانع ثبت نخواهد بود

ثبت اختراع

حق ایجاد شده برای فرد مخترع

برای شخصی که اقدام به ثبت اختراع می‌نماید دو حق شکل می‌گیرد

حقوقی که منوط بر مادّیات است

حق مادی به دست آمده از ثبت اختراع، می‌تواند به ورثه ی مخترع انتقال یابد. در صورت فوت شخص مخترع این حق به ورثه منتقل خواهد شد.

حقوقی که منوط بر معنویات است

حق معنوی به دست آمده از ثبت اختراع، همچون حق مادی، قابل انتقال نیست. به گونه ای می‌توان چنین گفت که، این حق متعلّق به شخص مخترع است.

نحوه استفاده از اختراع ثبت شده

شخصی که اختراع (Patent) او ثبت گردیده است، می‌تواند تا بیست سال با پرداخت نمودن هزینه ی سالیانه از اختراع خود به صورت انحصاری بهره برداری نماید. پس از این مدّت اختراع او، جهت استفاده ی عمومی در دسترس دیگران قرار خواهد گرفت.

حق استفاده از اختراع ثبت شده چگونه است؟

سود بردن از اختراع ثبت شده تنها برای مالک اختراع ممکن خواهد بود. زمانی که اشخاص دیگر غیر از مالک در راستای سود بردن از اختراع ثبت شده قدم بردارند، باید از مالک اختراع اجازه کسب کنند.

چنانچه هر شخصی غیر از مالک، بدون کسب اجازه از مالک، به حق وی تعرض کند و یا موجبات تعرض را فراهم آورد، مالک می‌تواند علیه او شکایت به عمل آورد.

مراحل ثبت اختراع

ثبت اختراع

مدارک مورد نیاز ثبت اختراع

فتوکپی هر گونه نامه و اخطاريه ای که متقاضی در مورد نتایج بررسی های انجام شده در خصوص اظهارنامه های خارج دریافت کرده است

فتوکپی گواهینامه اختراع که بر اساس اظهارنامه های خارجی ثبت شده است

فتوکپی هر گونه تصمیم نهایی مبنی بر رد اظهارنامه خارجی یا رد ثبت اختراع ادعا شده در اظهارنامه خارجی

فتوکپی هر تصمیم نهایی مبنی بر بی اعتباری گواهینامه اختراع صادر شده بر اساس اظهارنامه خارجی

نکات مهم تکمیل اظهارنامه در ثبت اختراع

به طور کلی با توجه به ماده 6 قانون ثبت اختراعات, اظهارات ثبت اختراع که به اداره مالکیت صنعتی داده می شود، باید موضوعی را که حمایت از آن درخواست می‌شود، تعیین کرده و به فارسی تنظیم گردد، دارای تاریخ و امضاء بوده و خواسته، توصیف ادعا، خلاصه ای از توصیف اختراع و در صورت لزوم نقشه های مربوطه را در برداشته باشد. اما نکات کلی تکمیل اظهارنامه در ثبت اختراع عبارتند از:

وظایف نهاد مالکیت صنعتی در ثبت اختراع

در ارتباط با ثبت اختراع یک نوبت آگهی منتشر کند
تأییدیه ثبت اختراع را صادر کند
رونوشت تأییدیه ثبت اختراع را بایگانی و پس از دریافت هزینه مقرر، اصل آن را به متقاضی تسلیم کند
به تقاضای دارنده تأییدیه اختراع، تغییراتی را در مضمون و نقشه های اختراع، به منظور تعیین حدود حمایت اعطاء شده انجام دهد

سخن پایانی

لیولند در این مقاله سعی نمود تا شما کاربران عزیز را با اختراع و همچنین مراحل ثبت آن آشنا سازد. امیدواریم راهنمای خوبی برای شما عزیزان بوده باشیم. برای کسب اطلاعات بیشتر از مراحل و شرایط ثبت اختراع با لیولند تماس بگیرید.

لیولند

مشاوره ثبت اختراع

جواب تمامی سوالات خود در مورد مراحل ثبت اختراع را در سریعترین زمان ممکن از کارشناسان لیولند دریافت کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا