ثبت طرح صنعتی

ثبت طرح صنعتی

چگونگی ثبت طرح صنعتی

آیا می‌دانید طرح صنعتی چیست؟ و چرا باید از طرح صنعتی پشتیبانی شود؟ پشتیبانی از طرح صنعتی چه حقوقی را در اختیار دارنده ی آن قرار می‌دهد؟ آیا می‌دانید ویژگی های به ثبت رسانیدن طرح صنعتی چیست؟ بله، از شما می‌خواهیم در ادامه ی متن مقاله، همراه با لیولند باشید تا به هر یک از سؤالات مطرح شده به طور کامل بپردازیم.

آیا می‌دانید طرح صنعتی چیست؟

در یک زبانی ساده و صریح، طرح صنعتی به شکل ظاهری یک کالا اطلاق می‌شود. ولیکن چنانچه قصد آن را داشته باشیم که طرح صنعتی را از دیدگاه حقوقی مورد بررسی قرار دهیم، طرح صنعتی عبارت است از:
مالکیت فکری طرح صنعتی که شامل شکل، نقش، تزئینات، ساختار به کار رفته در یک کالا از طریق یک عمل صنعتی است. در یک کالا با اعمال این فرآیند، زیبایی چشم نوازی ایجاد می‌شود. از این جهت در یک دیدگاه کلّی، طرح صنعتی تشکیل یافته از:

انواع کاربرد طرح صنعتی

تجهیزات پزشکی
ساعت ها
جواهرات
زیورآلات
ابزار و وسایل خانه
ماشین ها
کالا ها و ابزارآلات تفریحی
ثبت طرح صنعتی

مراحل ثبت طرح صنعتی

مدارک مورد نیاز ثبت طرح صنعتی

دو نسخه اظهارنامه تکمیل شده طرح صنعتی
ارائه 5 نمونه از شکل در صورت 2 یا 3 بعدی یودن طرح
مدارک حق تقدم
مدارک هویتی متقاضی و طراح طرح صنعتی
ارائه رسید پرداخت هزینه اظهارنامه
مدارک نمایندگی

چرا باید از ثبت طرح صنعتی پشتیبانی شود؟

در یک دیدگاهی کلّی طرح صنعتی، طرحی می‌باشد که یک کالا را به مراتب زیباتر و جذاب تر می‌نماید. از سویی دیگر طرح صنعتی به ارزش و اعتبار تجاری یک کالا روز به روز می‌افزاید. حمایت از طرح صنعتی به واسطه ی ثبت آن در اداره ی ثبت صورت می‌پذیرد. پس از ثبت یک طرح صنعتی در اداره ی ثبت، مالک از حق انحصاری برخوردار خواهد بود. به عبارتی دیگران حق نخواهند داشت که از طرح صنعتی ثبت شده تقلید نموده یا نسخه برداری نمایند. این کار از سوی مالک امری بسیار مهم و پسندیده است، به گونه ای که به بازار رقابت کمک می‌نماید. از سویی دیگر این طرح به مالک کمک می‌نماید، در صورت خواستار بودن، طرح صنعتی خود را به فروش رساند و هزینه های صرف شده در طرح صنعتی را به دست آورد. بنابراین می‌توان چنین گفت که یک نظام منظم در بخش به ثبت رسانیدن طرح صنعتی می‌تواند به افراد در این زمینه کمک نماید:

و از جانبی دیگر، حمایت از ثبت طرح صنعتی استحکام تفکرات در قسم های تولیدی، صنعتی، صنایع دستی، ابزارهای هنری را به همراه خود دارد. به رشد اقتصادی کشور کمک می‌نماید. در نهایت این امر منجر می‌شود تا آن حوزه های مذکور در قسمت فوق در بخش تولیدات و فعالیت های تجاری، صادر نمودن کالاهای ملّی همکاری نمایند.

پشتیبانی از ثبت طرح صنعتی چه حقوقی را در اختیار دارنده ی آن قرار می‌دهد؟

به هنگامی که یک طرح صنعتی با استناد بر قانون به ثبت رسد مالک طرح صنعتی از حق انحصاری طرح برخوردار خواهد بود. به گونه ای که اشخاص ثالث، حق تقلید یا نسخه برداری غیر قانونی از طرح را نخواهند داشت. این حق از سوی مالک، باعث می‌شود، اشخاص ثالث حق عرضه، واردات، صادرات، فروش و …. را نداشته باشند و از آن منع شوند.

قوانین و مقررات ثبت طرح صنعتی

بهره گیری از هر طرح صنعتی که در ایران ثبت شده باشد، توسط اشخاص، مشروط به موافقت مالک آن است
بهره گیری از هر طرح صنعتی که در ایران ثبت شده عبارت است از: ساخت، فروش و وارد کردن اقلام حاوی آن طرح صنعتی
اگر فردی بدون موافقت طرح صنعتی مرتکب عملی شود مالک می‌تواند در دادگاه اقامه دعوی نماید
ثبت طرح صنعتی

آیا می‌دانید ویژگی های ثبت طرح صنعتی چیست؟

پیش از هر چیزی دیگر یک طرح صنعتی باید دارای کاربرد صنعتی باشد. به عبارتی باید در تمامی صنعت ها، شرایط استفاده نمودن را داشته باشد و مسئله ی به وجود آمده را بر طرف نماید

یکی دیگر از ویژگی های ثبت طرح صنعتی که بهتر است بدان اشاره نماییم، قسمت هنری و زیبایی آن است. بله، درست است، یک طرح صنعتی در صنعت و فن مورد استفاده واقع می‌شود. ولیکن باید توجه داشت که لازم است، ویژگی و یا ظاهر آن طرح، را دگرگون سازد. از این جهت یک طرح که تنها دارای قسمت و جنبه ی فنی و کاربردی است، یک طرح صنعتی محسوب نخواهد شد. از سویی دیگر یک طرحی که تنها دارای نقش و نگار است و جنبه ی کاربردی در صنعت را نیز ندارد، طرح صنعتی محسوب نمی‌گردد. بنابراین یک طرح صنعتی باید در بر گیرنده ی هر دو جنبه باشد

چنانچه که بیان شد، یک طرح صنعتی در بخش های مختلفی می‌تواند مورد استفاده واقع شود. از خودرو سازی تا هنرهای دستی. طراحی های ایجاد شده بر روی ظروف چینی و یا ظروف یک بار مصرف

سخن پایانی

لیولند در این مقاله به بیان ویژگی های طرح صنعتی پرداخت. چنانچه که بیان شد، شما می‌توانید طرح صنعتی خود را به ثبت رسانیده و از حق خود دفاع نمایید، در غیر این صورت نمی‌توانید نسبت به تقلید ها و نسخه برداری های شده از سوی شخص ثالث معترض گردید. بنابراین توصیه می‌کنیم ابتدا طرح خود را به ثبت برسانید. برای کسب اطلاعات بیشتر از ثبت طرح صنعتی با لیولند در ارتباط باشید.

لیولند

مشاوره أخذ کارت بازرگانی

جواب تمامی سوالات خود در مورد کارت بازرگانی را در سریعترین زمان ممکن از کارشناسان لیولند دریافت کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا