شرکت مختلط سهامی

شرکت مختلط سهامی

همه چیز در مورد شرکت مختلط سهامی

در این مطلب،ما سعی می کنیم از ویژگی های شرکت مختلط سهامی و مسائل مربوط به آن تا زمان انحلال این نوع شرکت صحبت کنیم و آشنایی مخاطبان را با شرکت مختلط سهامی، افزایش دهیم.
تا انتهای این نوشته با کارشناسان لیولند همراه باشید. همچنین برای ثبت مشاوره در مورد انواع ثبت شرکت و کسب اطلاعات در مورد آن نیز با لیولند در تماس باشید.

تعریف شرکت مختلط سهامی

برای تعریف شرکت مختلط سهامی بهتر است به ماده ی 162 قانون تجارت مراجعه کنیم.
طبق این ماده، شرکت مختلط سهامی، شرکتی است که بین یک یا چند شریک ضامن از یک سو و یک یا چند شریک سهامی از سویی دیگر، به منظور امور تجارتی تشکیل شده است و در آن شرکت، اگر دارایی شرکت برای تأدیه دیون ناکافی باشد، هر شریک ضامن مسئول تأدیه تمام دیون می باشد.
باید توجه داشته باشیم که مسئولیت شریک سهامی، فقط به همان میزان سهام او در شرکت می باشد.
نکته‌ی مهم این است که در شرکت مختلط سهامی، سرمایه ی شرکای سهامی به قطعات سهام تقسیم می شود ولی سرمایه ی شرکای تضامنی به صورت سهم در نمی آیند.

تعداد شرکا در شرکت مختلط سهامی

در خصوص اینکه تعداد شرکای شرکت مختلط سهامی باید چگونه باشد، دو نظر وجود دارد:

نکته مهم : هر دو گروه استدلال های خود را دارند اما در نهایت به نظر می رسد که نظر اول قوی تر می‌باشد

نام شرکت:

بهتر است برای اینکه دریابیم شرکت مختلط سهامی باید چگونه نامی داشته باشد، به ماده ی 163 قانون تجارت مراجعه کنیم.
طبق ماده ی فوق، باید عبارت “شرکت مخلط سهامی” در اسم این شرکت ذکر گردد و نام شرکت باید حداقل متضمن اسم یکی از شرکای ضامن باشد.
قانون، ضمانت اجرای خاصی را برای تخلف از دو الزامی که در بالا به آن اشاره نمودیم، پیش بینی نکرده است.
نکته ی قابل توجه این است که در شرکت مختلط سهامی، ذکر کردن نام یکی از شرکای سهامی، باعث می‌شود که آن شریک در مقابل اشخاص ثالث، در حکم شریک ضامن گردد و آن شریک مسئول کلیه ی دیون شرکت می‌شود.

نقل و انتقال سهم الشرکه:

در این خصوص ماده قانونی خاصی وضع نگردیده است اما می‌شود بیان کنیم که نقل و انتقال سهم الشرکه در شرکت مختلط سهامی نیز مانند شرکت مختلط غیر سهامی، منوط به رضایت کلیه ی شرکای شرکت می‌باشد.

مسئولیت شرکا

قبل از اینکه شرکت مختلط سهامی منحل بشود، دیون شرکت از خود آن مطالبه می گردد اما بعد از اینکه شرکت منحل شد، اگر دارایی شرکت برای پرداخت دیونش کافی نباشد در این صورت، هر شریک ضامن مسئول پرداخت تمام دیون می باشد.
اما لازم به ذکر است که مسئولیت هر شریک سهامی، تنها محدود به میزان سرمایه ای است که در شرکت آورده است و طلبکاران نمی توانند به شریک سهامی رجوع نمایند.
بهتر است توجه داشته باشیم که اگر شرکت منحل بشود و شریک سهامی، مبلغ سهام را به طور کامل پرداخت نکرده باشد، در این حالت طلبکاران می توانند معادل مبلغ قیمت باقی مانده از سهام به او مراجعه نمایند و اگر شرکت مختلط سهامی ورشکسته بشود، مدیر تصفیه ی شرکت می تواند به شریک سهامی مراجعه نماید.

شرکت مختلط سهامی

هیأت نظار:

طبق ماده ی 165 قانون تجارت، در هر شرکت مختلط سهامی باید هیأت نظار تشکیل بشود و تعیین این هیأت به عهده ی مجمع عمومی می باشد.
زمان مأمورین هیأت نظار با محدودیتی مواجه نمی باشد و از اساسنامه تبعیت می کند ولی در هر صورت، اولین هیأت نظار برای یک سال انتخاب می شوند.
اعضائ هیأت نظار حتما از میان شرکا می باشند و حداقل سه نفر هستند.

اما هیأت نظار چه مسئولیتی دارد؟

مسئولیت هیئت نظار:

برای فهم این موضوع بهتر است به ماده ی 167 قانون تجارت مراجعه نماییم.
هیأت نظار در صورتی که مقصر باشند، مسئول جبران خسارت ناشی از تقصیر خود هستند و از این نظر مسئولیت آن ها بر طبق قواعد عمومی مسئولیت مدنی می باشد.
هیأت نظار زمانی مسئولیت مشترک دارند که چند نفر از آن ها مشترکاً مرتکب تقصیر شده باشند.
در ادامه بهتر است بدانیم که طبق ماده ی 168 قانون تجارت، هیأت نظار بر دفاتر و کلیه ی اسناد و حساب های شرکت مختلط سهامی نظارت می کنند و هر سال گزارشی را در این خصوص به مجمع عمومی تقدیم می کنند.
طبق ماده ی 169 قانون تجارت، هیأت نظار در حالتی می تواند باعث انحلال شرکت بشود که ضمن دعوت مجمع عمومی و با کسب رأی موافق مجمع، اقدام به انحلال شرکت نماید.

در چه شرکت هایی وجود هیأت نظار الزامی شمرده می شود؟

در شرکت مختلط سهامی و همچنین در شرکت با مسئولیت محدود که تعداد شرکا از 12 شخص بیشتر باشد، وجود هیأت نظار ضروری است.

شرکت مختلط سهامی

 

مدارک مورد نیاز ثبت شرکت مختلط سهامی

انحلال

نکته مهم : بهتر است توجه کنیم که طبق ماده 181 قانون تجارت، در صورت فوت یا حجر یکی از شرکای ضامن، شرکت در صورتی منحل می شود که به این امر در اساسنامه تصریح شده باشد که فوت یا حجر یکی از شرکای ضامن موجب انحلال شرکت می‌گردد

سخن پایانی

امیدواریم اطلاعات مناسبی در مورد شرکت مختلط سهامی بدست آورده باشید و اگر هم سوالی برایتان باقی مانده است میتوانید با کارشناسان لیولند در تماس باشید.

تماس با لیولند

لیولند

مشاوره شرکت مختلط سهامی

جواب تمامی سوالات خود در مورد شرکت مختلط سهامی را در سریعترین زمان ممکن از کارشناسان لیولند دریافت کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا