ثبت موسسه غیر تجاری

ثبت موسسه غیر تجاری

شیوه و روند ثبت مؤسسه غیر تجاری

نهادها و مؤسسه های غیر تجاری، تمامی نهادها و مؤسسه هایی می‌باشند که به منظور هدف های غیر تجاری همانند کارهای ادبی، کارهای علمی، کارهای خیر تشکیل می‌گردند. حال بدون توجه به آن که پایه گذاران و بنیان گذاران آن نهادها و مؤسسه ها با هدف سود بردن یا سود نبردن آن مؤسسه را تشکیل می‌دهند. لیولند در این مقاله سعی بر توضیح و تشریح روند ثبت موسسه غیر تجاری و شرایط و مراحل آن دارد, با ما همراه باشید.

عنوان های انتخابی در ثبت مؤسسه های غیر تجاری

بنیان گذاران مؤسسه های غیر تجاری، مؤسسه های غیر تجاری را می‌توانند تحت عنوان هایی همچون کانون، باشگاه، بنگاه و… تشکیل دهند. ولیکن بنیان گذاران نمی‌توانند از عنوان هایی استفاده کنند که مختص به مؤسسه های دولتی است. لازم به ذکر است مطابق ماده 584 قانون تجارت, تشکیلات و مؤسساتی که برای مقاصد غیر تجاری تأسیس شده یا بشوند از تاریخ ثبت در دفتر ثبت مخصوصی که وزارت عدليه معین خواهد کرد شخصیت حقوقی پیدا می‌کنند.

انواع موسسه های غیر تجاری

مؤسسه هایی که هدف از تشکیل آن به دست آوردن منافع و تقسیم سود به دست آمده بین اعضا نیست
مؤسسه هایی که هدف از تشکیل آن به دست آوردن منافع و تقسیم سود به دست آمده بین اعضا است

مؤسسه هایی که هدف از تشکیل آن به دست آوردن منافع و تقسیم سود به دست آمده بین اعضا نیست

اغلب این مؤسسه ها، با نام مؤسسه های غیر انتفاعی (انتفاع به معنای سود بردن است) شناخته می‌شوند. از جمله مؤسسه های غیر انتفاعی (Nonprofit organization) می‌توان به:
صندوق های قرض الحسنه / مؤسسه های خیریه / انجمن های اسلامی و … اشاره کرد.

مؤسسه هایی که هدف از تشکیل آن به دست آوردن منافع و تقسیم سود به دست آمده بین اعضا است

اغلب این مؤسسه ها، با نام مؤسسه های انتفاعی شناخته می‌شوند. از جمله مؤسسه های انتفاعی می‌توان به خدمات شهری همانند: 
ایجاد فضای سبز در شهر / خط کشی خیابان ها / نظافت شهر و … اشاره کرد.

ثبت موسسه غیر تجاری

شرایط ثبت موسسه غیر تجاری

مدارک لازم ثبت موسسه غیر تجاری

تهیه ی دو عدد رونوشت تقاضانامه ثبت شرکت
تنسیق اساسنامه دست کم در دو رونوشت
تهیه ی فتوکپی از شناسنامه ی تمامی شرکاء
تنسیق صورت جلسه مجمع مؤسسین دست کم در دو رونوشت
تهیه ی جواز در ارتباط با موضوع مؤسسه که می‌خواهد در راستای آن فعالیت به عمل آورد
ثبت موسسه غیر تجاری

مراحل ثبت موسسه غیر تجاری

مرحله اول : کامل نمودن فرم تقاضانامه در راستای ثبت مؤسسه غیر تجاری و امضاء آن از جانب تمامی شرکاء

مرحله دوم : تنسیق صورت جلسه بنیان گذاران و امضاء آن از جانب تمامی شرکاء

مرحله سوم : تنسیق اساسنامه و امضاء تمامی صفحه های آن از جانب شرکاء

مرحله چهارم : رجوع به سامانه اداره کل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری

مرحله پنجم : تکمیل اطلاعات خواسته شده از جانب شما

مرحله ششم : تکمیل بخش نام های درخواستی. لازم به ذکر است که در این بخش باید به نکاتی مانند نکات زیر توجه شود. این نکات عبارتند از:
نام های اتخاذی باید مطابق با موازین اسلامی باشند / نام های اتخاذی نباید از نام های خارجی باشند / نام های اتخاذی نباید قبلاً توسط مؤسسه ای دیگر به ثبت رسیده باشند.

مرحله هفتم : پس از آن کارشناس به وارسی تمامی اطلاعات خواهد پرداخت. در صورتی که ضمن اطلاعات درج شده در سامانه ایراداتی باشد، برای شما یک ابلاغیه در سامانه تحت عنوان رفع ایرادات قرار خواهد گرفت. ولیکن زمانی که هیچ ایرادی ضمن اطلاعات درج شده در سامانه نباشد، آن اطلاعات تأیید خواهد شد

مرحله هشتم : در صورت پذیرش اینترنتی، شما ملزم هستید نسخه ی اصلی صورت جلسه، اساسنامه و همچنین مدارک موجود را از طریق اداره های پست به آدرس قید شده در تأییدیه به صورت سفارشی ارسال کنید

مرحله نهم : پس از تکمیل فرم ها و ارسال آن ها چنانچه که صورت جلسه ی شما دارای ایراد باشد به شما ابلاغ خواهد شد. گاه ممکن است صورت جلسه ی شما از جانب کارشناسان رد شود که دلایل رد صورت جلسه به شما ارسال خواهد شد. در چنین شرایطی شما باید یک صورت جلسه ی دیگر تنظیم نموده و ارسال کنید

مرحله دهم : به ثبت رسیدن آن مؤسسه در روزنامه کثیرالانتشار و روزنامه رسمی کشور به صورت آگهی درج خواهد شد

هزینه ثبت موسسه غیر تجاری

متقاضیان برای ثبت موسسه غیر تجاری باید هزینه های لازم برای اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری و همچنین هزینه های جاری ثبت موسسه غیر تجاری را پرداخت نمایند. همچنین لازم به ذکر است که پس از ثبت موسسه باید هزینه های روزنامه را نیز پرداخت نمایند.

سخن پایانی

لیولند در راستای این مقاله سعی نمود اسناد و مدارک لازم به جهت ثبت موسسه غیر تجاری و همچنین شیوه و روند آن را به طور دقیق در اختیار شما عزیزان قرار دهد. شما باید توجه داشته باشید به منظور آن که دچار مشکل نشوید و برای بار دوم آن مرحله را سپری نکنید اطلاعات مورد نیاز را در سامانه به طور دقیق درج نمایید. وجود هر گونه کم و کاستی در مطالب قید شده به شما ابلاغ خواهد شد که برای بار دیگر آن مرحله را بازیابی کنید. بنابراین توصیه می‌شود، از مشاوری که دارای اطلاعات لازم در راستای ثبت مؤسسه ها هستند بهره مند شوید. در همین راستا مشاوران کارآزموده لیولند برای راهنمایی شما عزیزان در جهت ثبت موسسه غیر تجاری خود آماده خدمت رسانی می‌باشند.

لیولند

مشاوره ثبت موسسه غیر تجاری

جواب تمامی سوالات خود در مورد روند ثبت موسسه غیر تجاری خود را در سریعترین زمان ممکن از کارشناسان لیولند دریافت کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اسکرول به بالا